شنبه ٠٥ اسفند ١٣٩٦

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
عنوان
ایران
تخت جمشید
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
اشتراک خبرنامه
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

نشست میراث مشترک فرهنگی منطقه جغرافیایی رود ارس

 

 نشست مذکور روز دوشنبه مورخ 20/9/96 در محل مرکز فرهنگی شهر مادرید با حضور رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا برگزار گردید.

 درابتدای این نشست آقای مائوربلیو د میکل محقق  و روزنامه نگاراسپانیایی طی سخنانی ضمن تشکر از حضور رایزن فرهنگی ج.ا.ایران اظهار داشت: این نشست بدنبال سلسله نشستهای برگزار شده درخصوص بررسی نقش رودهای مهم در جهان ، در فرهنگ و تمدن آن منطقه برگزار می شود. وی در ادامه با توجه به همسایگی چهار کشور ایران، ارمنستان، ترکیه و آذربایجان در کنار این رود، به اهمیت آن بدلیل ایجاد پیوستگی و اشتراکات فراوان بین این چهار کشور ذکر نمود.

در ادامه علیرضا اسماعیلی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی با اشاره به نقش رودها در آبادانی و تمدن کشورها به بیان گوشه ای از عظمت فرهنگی ایران پرداخت.

وی "استمرار فرهنگی" را ویژگی بارز کشور ایران با پیشینه غنی تمدنی چند هزار ساله معرفی نموده و اظهار داشت: با وجود فراز و نشیب های فراوان و پیروزیها و شکستها، فرهنگ و تمدن ایرانی خصوصاً از زمان سلسله هخامنشیان تاکنون استمرار داشته و این در مقایسه با تمدنهای معروف جهانی مثل چین، مصر و یونان بسیار حائز اهمیت و بی نظیر است. استمرار موجب شده تا در فرهنگ ایران گسست بوجود نیامده و بر این اساس آثار فرهنگی فراوان ایران را در کشورهای همسایه ملاحظه می کنید.

وی با توضیحاتی در خصوص موقعیت جغرافیایی  ایران و اهمیت تمدنی آن در پهنه جهانی، به "نوروز" به عنوان یک میراث مشترک فرهنگی ایرانی در کشورهای همسایه اشاره و آنرا یکی از نمادهای فرهنگی مشترک حوزه تمدنی ایران برشمرد.

            در ادامه ی نشست آقای خواکین رودریگزاستاد و مترجم  زبان فارسی نیز طی سخنانی به موضوع " ارس در شعر فارسی" پرداخته و به بیان توضیحاتی در خصوص این منطقه جغرافیایی پرداخت. وی همچنین با ارائه اسلایدهایی از مناطق دیدنی ایران، به توضیحاتی در خصوص آنها پرداخت.

این نشست با پرسشها و ارائه پاسخ سخنرانان به پایان رسید.     


١٤:٥٤ - 1396/09/22    /    شماره : ٦٩٣٦٣٩    /    تعداد نمایش : ١٣٣جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
تازه ها
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
نظرسنجی
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد
زیاد
کم

آمار بازدیدکنندگان
بازدید این صفحه: 574150
بازدید امروز : 604
بازدید این صفحه : 2074197
بازدیدکنندگان آنلاين : 4
زمان بازدید : 2.0781