سه شنبه ٢٢ آبان ١٣٩٧

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
نقش رستم
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

نشست میراث مشترک فرهنگی منطقه جغرافیایی رود ارس

 

 نشست مذکور روز دوشنبه مورخ 20/9/96 در محل مرکز فرهنگی شهر مادرید با حضور رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا برگزار گردید.

 درابتدای این نشست آقای مائوربلیو د میکل محقق  و روزنامه نگاراسپانیایی طی سخنانی ضمن تشکر از حضور رایزن فرهنگی ج.ا.ایران اظهار داشت: این نشست بدنبال سلسله نشستهای برگزار شده درخصوص بررسی نقش رودهای مهم در جهان ، در فرهنگ و تمدن آن منطقه برگزار می شود. وی در ادامه با توجه به همسایگی چهار کشور ایران، ارمنستان، ترکیه و آذربایجان در کنار این رود، به اهمیت آن بدلیل ایجاد پیوستگی و اشتراکات فراوان بین این چهار کشور ذکر نمود.

در ادامه علیرضا اسماعیلی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی با اشاره به نقش رودها در آبادانی و تمدن کشورها به بیان گوشه ای از عظمت فرهنگی ایران پرداخت.

وی "استمرار فرهنگی" را ویژگی بارز کشور ایران با پیشینه غنی تمدنی چند هزار ساله معرفی نموده و اظهار داشت: با وجود فراز و نشیب های فراوان و پیروزیها و شکستها، فرهنگ و تمدن ایرانی خصوصاً از زمان سلسله هخامنشیان تاکنون استمرار داشته و این در مقایسه با تمدنهای معروف جهانی مثل چین، مصر و یونان بسیار حائز اهمیت و بی نظیر است. استمرار موجب شده تا در فرهنگ ایران گسست بوجود نیامده و بر این اساس آثار فرهنگی فراوان ایران را در کشورهای همسایه ملاحظه می کنید.

وی با توضیحاتی در خصوص موقعیت جغرافیایی  ایران و اهمیت تمدنی آن در پهنه جهانی، به "نوروز" به عنوان یک میراث مشترک فرهنگی ایرانی در کشورهای همسایه اشاره و آنرا یکی از نمادهای فرهنگی مشترک حوزه تمدنی ایران برشمرد.

            در ادامه ی نشست آقای خواکین رودریگزاستاد و مترجم  زبان فارسی نیز طی سخنانی به موضوع " ارس در شعر فارسی" پرداخته و به بیان توضیحاتی در خصوص این منطقه جغرافیایی پرداخت. وی همچنین با ارائه اسلایدهایی از مناطق دیدنی ایران، به توضیحاتی در خصوص آنها پرداخت.

این نشست با پرسشها و ارائه پاسخ سخنرانان به پایان رسید.     


١٤:٥٤ - 1396/09/22    /    شماره : ٦٩٣٦٣٩    /    تعداد نمایش : ٢٦٤جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد
زیاد
کم

UsersStats
Visitorsofpage: 606869
Visitorsofday : 228
Visitorsofpage : 2163615
Onlinevisitors : 8
PageLoad : 1.1562