جمعه ٠٢ فروردين ١٣٩٨

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
تخت جمشید
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

هفته فرهنگي ايران در مادريد برگزار شد

به اهتمام رایزنی فرهنگی جمهوري اسلامي ايران و مساعدت سفارت ج. ا. ایران و با همكاري نهاد ها و مراكز مهم فرهنگي اسپانيا از جمله بنیاد صلح و مركز فرهنگي نيكولاس سالمرون ، به مناسبت سی امین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، هفته فرهنگي ايران با برنامه هاي متنوع و جذابی از تاريخ 15 تا 19 بهمن ماه به مدت پنج روز در مادريد برگزار گرديد.

هفته فرهنگي ايران شامل برنامه هاي مختلفی نظیر ؛ نمايشگاه عكس (با عنوان : ايران در مسيرتاريخ) ، نمايشگاه صنايع دستي (با عنوان : ايران سرزمين هنر) ، نمايشگاه كتاب (با عنوان : ايران سرزمين فرهنگ) ، نمايش فيلم هاي سينمايي ايران به زبان اسپانيايي، كنفرانس علمي "نگاهي به ايران معاصر" اجرای برنامه های فرهنگی و هنری توسط هنرمندان ایرانی مقیم و برنامه ويژه "شبي با ايرانيان" و ... بود.

اين مراسم همراه باسایر برنامه هاي حاشيه اي مانند گفتگوهاي صمیمانه مردم با مسؤولان فرهنگي ، هنرمندان و سايرهموطنان و همچنين اهداي محصولات فرهنگي مانند كتاب، سي دي، كارت پستال و ... مورد استقبال گسترده هموطنان مقيم اسپانيا و اسپانيايي هاي علاقه مند به فرهنگ و سرزمين ايران قرار گرفت که گزارش مختصر آن به شرح زیر است :

1- آيين افتتاحيه (3 فوريه 2009 )

در نخستين روز برنامه كه از ساعت 18 روز 15 بهمن ماه (سوم فوريه) در محل بنياد صلح مادريد با حضور سفير و رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ، مدير برنامه های بنياد صلح، آقایان دربندی  مدیرکل  فرهنگی اروپا و آمریکای سازمان فرهنگ وارتباطات، سجادی مدیر کل امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور، ايرانيان مقيم و اسپانيايي هاي علاقه مند برگزار شد، آقای صالحی سفیرجمهوری اسلامی ایران با گرامیداشت وتبریک سی امین سالگرد انقلاب اسلامی به تببین وضعیت داخلی وموقعیت وجایگاه قدرتمند ایران در صحنه جهانی پرداخت .   ایشان در بخشی از سخنان خود اظهار داشت که به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی کشورمان در جامعه جهانی حضوری پررنگ یافته است.

   وی گفت :تا قبل از انقلاب ایران  کشوری ناتوان وعفب مانده به شمار می رفت. اما امروز شاهد پرتاب ماهواره امید به فضا هستیم که این دستاوردهای علمی وتکنولوژیکی حاکی از اراده استوار ملت ایران برای حرکت در مسیر پیشرفت ،صلح ودوستی است. ایشان با اشاره به تلاش دشمنان انقلاب اسلامی برای شکست آن گفت: زیربنای حرکت وانقلاب اسلامی ایران توحیدی والهی است از اینرو دشمن راه به جایی نبرده است.

 سفیر ایران افزود جمهوری اسلامی با الهام از آرمان های انقلاب حامی ملل مظلوم وستمدیده در همه جای دنیا از فلسطین تا آفریقا وآمریکای لاتین است و همچنین از گسترش مناسبات دوستانه بر مبنای احترام وحق و عدالت  با همه کشورها استقبال می کند.   

    در ادامه آقای آرماندو مدیربرنامه های بنیاد صلح مادرید طی سخنانی کوتاه با تبریک سی امین سال انقلاب اسلامی به مردم ایران با اشاره به همکاری های رایزنی فرهنگی ایران با این موسسه ابراز امیدواری کرد این همکاری ها در آینده نیز تداوم وگسترش یابد.

   سپس دکتر سید احمدرضا خضری رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در اسپانیا با خیرمقدم به حضار طی سخنانی  اظهار داشت:

   سی سال از انقلاب شکوهمند اسلامی گذشت. برخلاف تصور باطل دشمنان برای از پای در آمدن وخشکیدن درخت انقلاب ،به دلیل پایمردی ورشادت ملت ایران وخون جوانان ایرانی، ریشه این انقلاب روز به روز مستحکم ترواستوارتر شد.قدرت های جهانی برای نابودی این انقلاب کمر بستند اما نتیجه ای نگرفتند و امروزشاهد ایرانی قدر تمند ،مستقل ودموکراتیک هستیم.

   وی افزود؛ وضعیت ایران در مقایسه با بسیاری ازکشورهای جهان به لحاظ توسعه وپیشرفت اقتصادی ،اجتماعی ،سیاسی وفرهنگی قابل مقایسه نیست  و اگر بر اساس انصاف داوری شود ایران امروزکشوری مستقل وآزاددر عرصه جهانی است،اما متاسفانه امپریالیسم رسانه ای در تلاش برای ارایه چهره ای نادرست از ایران بوده و هست .

خضری خطاب به حاضرین گفت :من شما را دعوت می کنم تا با نگاه به گوشه ای از فرهنگ ،هنر ،تاریخ وتمدن ایران  زمین که در این مکان به نمایش گذاشته ایم ،با بخشی از واقعیت های کشور ما آشنا شوید .

   رایزن فرهنگی ایران افزود؛ پیام انقلاب ما صلح، دوستی، حمایت از حق، خدا محوری ودین مداری وتاکید بر رفتار انسانی است و این پیامی است که از گذشته تا امروز بوده و همواره نیز باقی خوا هد بود.از اینروایران الگویی برای ملت های آزادی خواه و دموکراسی طلب و هوادار حق و خواهان استقلال بشمار می رود.

در ادامه نمايشگاههاي سه گانه صنايع دستي ، عكس و كتاب افتتاح و مورد بازديد شركت كنندگان قرار گرفت. سپس فيلم سينمايي "رنگ خدا" به نمايش درآمد كه مورد توجه حضار قرار گرفت.

 

2- كنفرانس علمي "نگاهي به ايران معاصر"  (5 فوريه 2009)

کنفرانس علمی نگاهی به ایران معاصر از دیگر برنامه های اصلی هفته فرهنگی بود که در تاریخ 17بهمن ماه (5 فوریه)با حضور بیش از یکصد نفر از ایرانیان و اسپانیایی های علاقه مند به مسایل ایران بر گزار گردید.

در این کنفرانس آقایان دکتر خضری رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران،  عبدالغنی المعمار رئیس مؤسسه فرهنگی اهل بیت مادرید و  یوسف فرناندث معاون و دبیر مجامع اسلامی اسپانیا، به تبیین و تحلیل ابعاد و اثرات این رویداد عظیم در عرصه بین المللی پرداختند.

 

در این نشست ابتدا خضری، ضمن خیر مقدم به ایرانیان و اسپانیائی های شرکت کننده در کنفرانس اظهار داشت: سی سال پیش در ایران انقلابی صورت گرفت که موجب تحولی همه جانبه در عرصه های مختلف گردید. این انقلاب در تاریخ ده هزار ساله ایران یک نقطه عطف بشمار می رود و مبدأ جدیدی به حساب می آید تا آنجا که در تقسیم بندی تاریخ ایران معاصر ، از دو عنوان مشخص پیش و پس از انقلاب یاد می شود .

انقلاب اسلامی، نظامی 2500 ساله و موروثی را برانداخت و نظامی دموکراتیک را جایگزین آن ساخت. با پیروزی انقلاب برخی از تحلیلگران تصور می کردند این انقلاب فرجامی جز شکست نخواهد داشت چرا که معتقد بودند  جامعه ایران به نظام شاهنشاهی عادت کرده و ظرفیت پذیرش نظامی دمکراتیک را ندارد. اما این تحلیلگران از این نکته غافل بودند که علیرغم وجود نظام سیاسی استبدادی، صورت های مختلفی از مردمسالاری  در متن و بطن زندگی اجتماعی مردم وجود داشته و دارد که در پیوند با آموزه های اسلامی از جمله تکریم حقوق انسانی و اجتماعی،تاکید بر مشارکت مردم درامور، احترام به آزادیهای مشروع،تاکید بر مشورت و... زمینه را برای پذیرش و ایجاد یک نظام سیاسی ومردمسالار در ایران  فراهم ساخته بود .

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در توضیح این تحلیل تاریخی و جامعه شناختی افزود: 

مطالعات ایرانشناسی نشان می دهد که در میان مردم ایران نهادهای مردمسالار درلا یه های اجتماعی وجود داشته است از اینرو انقلاب اسلامی از یکسو ریشه در نهادها و بنیان های کهن اجتماعی ایران و از سوی دیگر ریشه در اصول حق طلبانه و عدالت طلبانه اسلام دارد و در حقیقت همین دو جریان عدالت طلبانه، انسان محور و توحیدی با دمکراسی خواهی تاریخی ملت ایران با یکدیگر پیوند خورد و موجد این انقلاب عظیم گردید. او گفت: انقلاب اسلامی ریشه در تاریخ اسلام وایران دارد و به همین دلیل از میان نخواهد رفت و دشمنان انقلاب نیز به همین دلیل نتوانستند آن را نابود سازند. دقیقا به همین دلیل است که تحریم های گسترده ، جنگ های روانی، جنگ هشت ساله و همه توطئه های دیکر نه تنها نتوانست انقلاب اسلامی را از بین ببرد که ریشه های آن را مستحکم تر ساخت.

خضری در پایان گفت: امروزه آرمان های انقلاب اسلامی ایران  ، الگوئی برای دیگر ملل دموکراسی طلب و عدالتخواه در منطقه و جهان شده  است.

در ادامه این کنفرانس آقای یوسف فرناندث معاون و دبير مجامع اسلامي اسپانيا با اشاره به دستاوردهای انقلاب با اشاره به اینکه  تکنولوژي پرتاب ماهواره به فضا ، تنها در اختيار کشورهاي معدودي قرار دارد، تاکيد کرد: ايران قبل از انقلاب و حتي تا چند سال پيش ، جزو کشورهاي جهان سوم بود، اما اکنون جزو باشگاه دارندگان ماهواره و تکنولوژي پرتاب آن قرار گرفته است.

اين انديشمند اسپانيايي  اظهار داشت: اين موفقيت ها ثمره انقلاب اسلامي است که اين امکان را فراهم آورد تا ايران خيلي زود از جهان سوم فاصله گرفته و اکنون در زمره کشورهاي پيشرفته قرار گيرد.

يوسف فرناندز ، ضمن تشريح ويژگي های انقلاب اسلامي ، رهبري امام خميني (ره ) را از وجوه تمايز آن با ساير انقلاب هاي قرون معاصر دانست.

وي گفت: ويژگي خاص انقلاب بزرگ اسلامي ، رهبري مدبرانه و منحصر به فرد امام خميني(ره) بود که سرانجام با اتکاي به همين امر ، به پيروزي رسيد و سرنوشت ايران و منطقه را تغيير داد.

وي افزود: امام خميني (ره) رهبري مدير و مدبر و آشناي به مسائل سياسي و اعتقادي در روزگار معاصر بود که توانست تنها با سخنراني هاي خود و ارسال نوار آنها ، پيام انقلاب را به گوش طرفدارانش برساند به گونه اي که وقتي از تبعيد به ايران بازگشت ، بيش از پنج ميليون نفر به استقبالش آمدند.

يوسف فرناندز تصريح کرد: اين رهبري قدرتمند ، مسلط و توانمند در تمامي دوران پيش و پس از انقلاب ادامه يافت و به همين خاطر مي توان اين رهبري را دورانديشانه نام نهاد.

وي گفت: امام خميني (ره) با اين رهبري دورانديشانه توانست سقوط و فروپاشي نطام کمونيستي را پيش بيني کرده و طي نامه اي به گورباچف هشدار بدهد که مسير خود را تغيير دهد.

                   

وي با اشاره به اينکه تاکنون دو بار به ايران سفر کرده است ، اظهار داشت: من در اين سفرها با حقايق مهمي آشنا شدم و فهميدم که ايران کشوري بسيار پيشرفته است و در آنجا امکانات و مراکز خريدي وجود دارد که حتي در مادريد نيست و مرا بسيار شگفت زده کرد.

دبير مجامع اسلامي اسپانيا ، خطاب به اسپانيايي هاي شرکت کننده در کنفرانس نگاهي به ايران معاصر ، توصيه کرد که براي شناخت بهتر ايران و آگاهي از حقايق و واقعيت هاي آن ، به ايران سفر کنند. 

پس از آن آقای مهندس  عبدالغنی المعمار رییس موسسه فرهنگی اهل البیت مادرید به تبیین ویژگی های انقلاب اسلامی پرداخت و اظهار داشت:

رهبري بي نظير و مدبرانه امام خميني(ره) ، منطقه خاورميانه و حتي جهان را تحت تاثير خود قرار داد. عبدالغني المعماربا اشاره به نقش و اهميت انقلاب اسلامي در تاريخ معاصر، گفت: استکبار جهاني بخاطر اهميت انقلاب اسلامي و جلوگيري از تاثير گذاري آن بر جهان ، صدام حسين را تجهيز و جنگ ناخواسته اي را بر ايران تحميل کرد.وي افزود: هرچند که در اين جنگ تعداد زيادي از مردم دو کشور ايران و عراق کشته شدند، اما حقايق اين انقلاب هيچگاه از ديد افراد آگاه و دانا پوشيده نماند.

رييس موسسه فرهنگي اهل بيت، با اشاره به اينکه امام خميني (ره) به عنوان يک مرجع شيعه براي مردم عراق قابل احترام بود ، گفت :  تبليغات منفي استکبار نتوانست رابطه و پيوند مردم دو کشور را از بين ببرد و به همين دليل پس از سقوط صدام ، ملت عراق دوستي خود با ايران را صادقانه ابراز کردند.وي همچنين با اشاره به ويژگي هاي امام خميني (ره) و تاثيرات انقلاب اسلامي ايران بر شيعيان و مسلمانان منطقه و جهان خاطر نشان ساخت: امروز پيام امام و انقلاب اسلامي بخاطر همين ويژگي ها در تمام جهان انعکاس يافته و آن را تحت تاثير خود قرار داده است.

 

3- ویژه برنامه شبي با ايرانيان (7 فوريه 2009)

برنامه ويژه شبي با ايرانيان از ساعت 19 روز 19 بهمن ماه با حضور گرم و پرشور هموطنان ايراني مقيم و تعدادي از اسپانيايي هاي دوستدار فرهنگ وهنر ايران در مركز فرهنگي نيكولاس سالمرون مادريد آغاز گرديد. اين مراسم شامل برنامه هاي فرهنگي و هنري متنوعي بود كه با همكاري گروه هنرمندان اعزامي از شبكه جهاني جام جم اجرا گردید. در اين برنامه كه به مدت سه ساعت ادامه داشت، هنرمندان اعزامي به اجراي برنامه هاي شاد و متنوعی براي ایرانیا ن خاصه كودكان و نوجوانان پرداختند.  همچنين هنرمندي و اجراي جذاب علي رضا جاويد نيا و اجراي برنامه های هنری و فرهنگی علي رضا براتيان و اجراي هنرمندانه  خانم سجادي مجري تواناي تلويزيون ، مورد استقبال و توجه هموطنان حاضر در سالن قرار گرفت. در اين مراسم آقاي صالحي سفير جمهوري اسلامي ايران در اسپانيادر سخناني كوتاه ، ضمن خوشامدبه ميهمانان و هنرمندان تصريح كرد: به واسطه پيشرفت هايي كه در طول 30 سال اخير پس از انقلاب اسلامي حاصل شده، افكار عمومي جهانيان با ايران است. او گفت: دولت هايي كه در گذشته به اشتباه با جمهوري اسلامي دشمني كرده اند، امروز دست دوستي به سوي ما دراز مي كنند كه اين امر حاصل خون شهدا، رهبري هاي امام راحل و هدايت مدبرانه مقام معظم رهبري است.

 

     

 

 

             

 

 

 

 

 

 

هم چنین در اين مراسم اميرپورپزشك جانشين رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با خيرمقدم به ايرانيان و هنرمندان حاضر ، ضمن اعلام خبر انتخاب كتاب "ايران شناسي" به عنوان یکی از برندگان جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی كه به همت دكتر سید احمدرضا خضري و پروفسور خوان مارتوس استاد دانشگاه كمپلوتنسه مادريد تدوين و منتشر شده است، اين رويداد فرهنگي را مايه مباهات و افتخار دانست. وي اظهار داشت: يكي از سياست هاي اصلي رايزني فرهنگي برنامه ريزي و خدمت رساني فرهنگي براي ايرانيان مقيم مي باشد و رايزني با همه امكانات و وجود خود در خدمت ايرانيان مقيم است. شایان ذکر است که برنامه شبي با ايرانيان به منظور پخش از شبكه جهاني جام جم از سوي گروه اعزامي اين شبكه تهیه و ضبط گرديد.

 

 4- ديدار ايرانيان مقيم با رياست مجلس شوراي اسلامي

به دنبال سفر آقای دكتر لاريجاني رياست مجلس شوراي اسلامي به اسپانيا ، ايرانيان مقيم اسپانيا با ايشان ديدار كردند.

 در اين ديدار نخست  دكتر شهيدي معاون كنسولي وزارت امور خارجه به توجه و تلاش مسؤولان كشور براي رسيدگي به مسايل و رفع مشكلات ايرانيان در زمينه هاي مختلف اشاره كرد و سپس دكتر علی لاريجاني طي سخناني با اشاره به نقاط عطف و برجسته تاريخ ايران  در دوران هاي مختلف ، انقلاب شكوهمند اسلامي ايران را به عنوان نقطه اوج و بي نظير تاريخ ايران مورد بررسي قرار داد.

او ايرانيان مقيم خارج از كشور را ، علاقه مند به كشور و هويت ايراني دانست و آنان را به تعامل و ارتباط بيشتر با كشور دعوت كرد.

در اين ديدار هنرمندان اعزامي صدا و سیما نيز دقايقي كوتاه در جمع حاضران به اجراي برنامه پرداختند.

همچنين پس از مراسم با هماهنگي رايزني فرهنگي و همكاري سفارت كشورمان ، مصاحبه هايي به منظور پخش از شبكه جام جم با تعدادي از ايرانيان موفق و چهره هاي علمي انجام شد.

شایان ذکر است که برنا مه های هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا بازتاب گسترده ای در میان جامعه ایرانیان مقیم،علاقمندان به فرهنگ ایران ، دانشجویان ایرانی و دوره های آموزش زبان فارسی  داشته وهمچنین در سایت ها و رسانه های داخلی و  کشورمقیم انعکاس یافت .

 

                رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران- مادرید


1387/11/28    /    شماره : ٥٣٢٣١٧    /    تعداد نمایش : ١٦٧٧جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد
زیاد
کم

UsersStats
Visitorsofpage: 200731
Visitorsofday : 47
Visitorsofpage : 2209076
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.0312